Anglické trávniky alebo len trávniky, vidíme takmer na každom pozemku. Ľudia, vám sa naozaj páči zelená tráva a… nič? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že takto vytvárate akúsi formu púšte? Presne tak, pre prírodu je anglický trávnik presne to isté, ako púšť pokrytá pieskom. Miesto bez života, bez prirodzenej rozmanitosti, jednoducho, umierajúci ekosystém. Záhrada pritom môže vyzerať tak krásne, byť užitočná a dokonca vzdelávať aj vaše deti.
Začnite pomaly
Krásne pokosený trávnik asi nezrušíte v priebehu dňa. Preto začnite pomaly. Najprv na jeho okraji založte záhon s kvetinami, neskôr ho rozšírte o malú záhradku s bylinkami a nakoniec sa pustite aj do zeleniny. Určite nezabudnite na ovocné i okrasné stromy a kríky. Takto, pekne krok za krokom, svoju púšť premeníte na oázu života.
Bez neporiadku to nejde
Aby bola vaša záhrada naozaj živou, nesmie na nech chýbať ani neporiadok. Neuhladené miesta, kde necháte bujne rásť kríky, niekde môžete nahádzať staré drevo, burinu a posekanú trávu z kosačky. Na takýchto miestach sa časom zabýva hmyz a vaša záhrada začne naozaj žiť. Proste sa nesnažte o to, aby bolo všetko dokonalé. Dokonalosť je nudná a navyše, príroda takéto slovíčko vo svojej slovnej zásobe ani nemá.
Najlepšia učiteľka
Zamyslite sa nad tým, čo sa vaše deti naučia na uhladenej záhrade, kde okrem zelenej trávy, nerastie nič iné? Asi len to, že tráva rastie, je zelená a treba ju kosiť. Ak však budete mať na svojej záhrade všetko to, čo sme spomenuli vyššie, stane sa tou najlepšou učiteľkou pre vaše deti. Budú môcť spoznávať jednotlivé druhy rastlín, hmyzu, vtákov a iných živočíchov, ako je napríklad ježko, krtko, myš či potkan. Áno, aj títo škodcovia do ekosystému nenahraditeľne patria. Snažte sa o to, aby sa príroda o vašu záhradu postarala sama. Zo začiatku si možno nebudete vedieť zvyknúť, no po chvíľke, nepochybne objavíte jej čaro.