Väčšina zamestnaných ľudí priznáva, že žije dlhodobo v strese, ktorý ohrozuje ich duševnú a fyzickú kondíciu. Medzi najstresovejšie zamestnania patria: pilot, reportér, manažér, ale aj taxikár a mnoho iných.
Dlhodobý stres je v pozadí väčšiny psychických a psychosomatických ťažkostí, s ktorými klienti prichádzajú k lekárovi. Najčastejšie ide o úzkosti, depresie, nadváhu, rôzne chronické ťažkosti či pracovné a osobné problémy. Všeobecne ľudí najviac stresujú vzťahy, nedostatok času a peňazí. Stres je obranná reakcia organizmu na fyzickú alebo psychickú záťaž, sám o sebe škodlivý nie je. Je ale dôležité vedieť, ako ho zdravo ventilovať.
Stres sa v ľuďoch mnohokrát kumuluje celé roky, až vyústi do zdravotných ťažkostí. Či sa na človeku dlhodobý stres podpíše, závisí na psychickej odolnosti, ktorú možno podporiť pravidelnou psychohygienou, zdravým životným štýlom – a schopnosťou hovoriť nie. Pre zmiernenie miery stresu je dôležité, aby zamestnávateľ tento problém riešiť chcel a snažil sa odstrániť príčiny, ktoré pracovníkov nadmerne stresujú.
V súčasnosti poskytuje väčšina zamestnávateľov možnosti, ako sa od stresu odreagovať buď priamo v práci, alebo vo voľnom čase. Najčastejšie sú poukážky alebo karty, ktoré je možné uplatniť na šport, kultúru a ďalšie voľnočasové aktivity. Zamestnanci ich skutočne využívajú.
Niektoré firmy ponúkajú aj možnosť aktívneho odpočinku na niektorom zo športovísk, nákup literatúry pre chvíle pohody, zážitky pre celú rodinu aj príspevok na dovolenku. Okrem benefitov, ktoré možno uplatniť vo voľnom čase, sa firmy snažia spríjemniť aj pracovné prostredie. Veľmi obľúbené sú aj priestranné relax zóny, kde si zamestnanci môžu v tichu a prítmí odpočinúť na sedacích vreciach. Niektorí zamestnávatelia ponúkajú aj priamo na pracovisku masáže, posedenie s psychológom alebo vzdelávacie programy. Odbúrať stres pomáhajú aj antistresové pomôcky. Ako lákavý sa ukázal aj príspevok na upratovanie domácnosti alebo firemné súťaž o nejaký zážitok.