Už ste počuli kyberchondrii? Možno nie, ale nie je vylúčené, že zastihla aj vás. Nemusíte sa však báť, nejde o nič smrteľné a vlastne ani o ťažšiu chorobu,… či vlastne ani o chorobu ako skôr trend vyprodukovaný internetom a webovými článkami.
Dnešný pacient alebo človek, ktorý si myslí, že má istý zdravotný problém už nezostáva tak úplne odkázaný iba na lekársku pomoc a liečivá na predpis, ale počas týchto príznakov, alebo z dôvodu prevencie v nejednom prípade otvorí internet a rady, typy, informácie si prečíta aj sám. V nejednom prípade im takmer 100 % dôveruje a považuje ich za neomylný recept, akému sa jednoznačne musí prispôsobiť v prípade, ak chce byť zdravý. Nemusí ísť však vždy o osvedčené a pravdivé zdroje!
Každopádne táto forma informovanosti a „liečby“ online pomocou článkov spraví z nejedného človeka tzv. kyberchondera. Prakticky ide o pojem hypochonder, teda človeka, ktorý si rád domýšľa a diagnostikuje rôzne choroby sám, no kyberchonder si ich diagnostikuje sám prostredníctvom internetových článkov, ktoré si prečítal. V tom horšom prípade si aj sami „predpisujú“ lieky, ktoré dnes cez internet kúpite takisto veľmi jednoducho,… a bez predpisu. Skúšajú tak rôzne pokusné alternatívy bez vedomia ich lekára. Navyše ich článok môže presvedčiť, že dotyčné zdravotné problémy dotyční skutočne majú a tým pádom si toto ochorenie vsugerujú, čím si vlastne uškodia ešte viac, než keby sa danou témou nezaoberali.
Touto cestou si navyše niektorí „pomáhajú“ aj v prípade, ak svojho lekára navštívia, no ten im predpíše maximálne vitamíny alebo slabšie liečivá bez predpisu nakoľko usúdi, že liečba antibiotikami nie je v konkrétnom prípade potrebná. Takýto pacient sa však s lichotivou diagnózou neuspokojí a pre istotu ešte navštívi internet, kde použije vyššie zmienený postup.
- Silnejšie lieky a anitibiotiká však okrem pôžitku môžu dosahovať pre organizmus naopak množstvo negatívnych účinkov.