Olympijské hry môžeme deliť na tie staroveké a novodobé. K novodobým môžeme radiť tie od roku 1900. Tieto podujatia však okrem športového zážitku takmer zakaždým so sebou priniesli i niečo viac, dokonale sa na nich odzrkadlila aktuálna politická alebo spoločenská situácia. Viaceré OH nám v novodobej histórii priniesli pamätný moment, ktorý nemal so športom prakticky nič spoločné, no aj napriek tomu v nás zostal uložený. V tomto článku si spravíme kratšiu rekapituláciu udalostí na novodobých olympijských hrách tým, že začneme od roku 1936 a to prvým pamätným momentom, ktorý sa zapísal do histórie. Neslávne.

olympiáda

Berlín 1936– V Nemecku vrcholí politický vplyv Adolfa Hitlera a národného socializmu. V tomto období sa tu uskutočnia i olympijské hry, ktoré majú byť znakom chvíľkového spojenia viacerých štátov a to znamená- i viacerých rás a národností na jednom podujatí. Afroameričan Jesse Owens reprezentujúci USA vyhral 4 zlaté medaile, no do histórie sa zapísal moment, v ktorom mu Adolf Hitler verejne odmietol podať ruku ku gratulácii.

Mníchov 1972- Je svedkom podstatne drastickejšej situácie, v ktorej sa preliala krv. Začalo to vraždou dvoch izraelských atlétov skupinou palestínskych teroristov, pričom ďalších deviatich zobrali ako rukojemníkov. Tí žiaľ prišli o život takisto pri prestrelke teroristov s políciou. Výsledkom boli mŕtvi rukojemníci, päť zastrelených teroristov a jeden nemecký policajt. Olympijské hry sa prerušili iba na jeden deň, aby sa uctila pamiatka obetí tohto masakru.

Montreal 1976– Na týchto OH v Kanade dominovali politické nezhody. Kde len začať,… Začnime najskôr situáciou, kedy kanadská vláda zakázala vietnamským atlétom niesť svoju zástavu. Taiwan tak pochopiteľne účasť odmietol. Černošské národy zasa žiadali vylúčenie tímu z Nového Zélandu, nakoľko ich rugby tím (možno nechtiac) podporil svojou účasťou Juhoafrickú republiku, v ktorej momentálne prebiehala rasová segregácia. Žiadosť sa zamietla a 31 černošských národov nakoniec účasť odmietlo.

olympijské hry

Moskva 1980- Politické nezhody dvoch odlišne zmýšľajúcich veľmocí ZSSR a USA vrcholia. Atléti reprezentujúci USA nakoniec svoju účasť bojkotujú z dôvodu vstupu sovietskej armády do Afganistanu. K bojkotu sa pridalo dalsich 64 krajín.
Politika do OH výrazným vplyvom zasiahla už viackrát. Odvrátenou stránkou týchto podujatí býva aj ich finančná náročnosť- koľko stáli olympijské hry v historii? Fakty o nákladoch a rozpočtoch sú ďalším negatívnym ukazovateľom.