V modernej gastronómii sa čím ďalej, tým viac, stretávame so surovinou nazývanou kapary. Ide o nízky ker, ktorý na zimu opadáva. Jeho oficiálny názov je kapara tŕnistá. Domovinou tejto rastliny sú oblasti v okolí stredozemného mora, Indie a blízkeho východu. Pre komerčné účely sa dne pestuje hlavne v Taliansku, Španielsku, Alžírsku a Francúzsku. V našich podmienkach si vieme kapary pokojne dopestovať aj sami. Letné podmienky im totiž vyhovujú absolútne a počas zimy prežijú v chladnej chodbe, či pivnici.
Vo svojej domovine, kapara rastie v tých najmenej úrodných pôdach. Ak sa ju teda rozhodnete pestovať, nemusíte sa obzvlášť trápiť s extrémne výživným substrátom. Základom je, aby bol dostatočne priepustný a ľahký.
Počas vegetačného obdobia, teda v lete, je dobré, ak rastliny vyložíte na záhradu, terasu, alebo balkón. Raz za čas ich môžete trošku prihnojiť. Vodou nešetrite a rastlinu polievajte pravidelne.
V našich podmienkach je ideálne pestovanie vo väčších nádobách, ktoré môžete na zimu presunúť do interiéru. Kapara je síce odolná voči mrazom, zvládne však maximálne desať stupňov pod nulou. Staršie a dostatočne silné rastliny, môžu po vymrznutí, na jar znova vypustiť nové výhonky, nie je to však istota.
Krík na zimu opadáva, a preto potrebuje odpočinok. Umiestnime ho teda do chladnejšej pivnice, alebo chodby. Ideálna je teplota okolo piatich stupňov. Je dobré, ak v týchto priestoroch nebude mrznúť. Tak budete mať istotu, že prežije. V tomto období kaparu polievame len občasne, aby úplne nevyschla. Pokiaľ nemáte takto chladné prostredie a zimovanie prebehne v teplejších podmienkach, polievajte ju častejšie. Na jar krík zostrihajte až takmer k pôde a keď vonkajšie teploty vystúpia trvalo nad nulu, môžete ho vyložiť na balkón.
Kaparu tŕnistú môžete pestovať pokojne aj zo semien, ktoré ochotne klíčia, a to už v priebehu mesiaca. Ak však narazíte na mladú rastlinku, určite si ju zakúpte, pretože si ušetríte množstvo času. Ako súčasť jedál, používame púčiky rastliny. Čím sú mladšie, tým majú lahodnejšiu chuť.