Klasická liečba kŕčových žíl spočíva v nosení šťahovacích – kompresných pančúch, používaní gélov a krémov a v niektorých prípadoch i v užívaní injekcií na riedenie krvi. Najúčinnejšou liečbou je, samozrejme operácia kŕčových žíl. Vedel ste však to, že vaša vlastná aktivita a správny prístup, dokážu liečbu urýchliť či dokonca prechádzať operačnému zákroku? Najlepším liekom na kŕčové žily je nepochybne pohyb.
Moderné metódy odstránenia kŕčových žíl
Dnes môžete využiť mnohé moderné spôsoby odstránenia žíl. Medzi tie najpopulárnejšie patrí napríklad laser alebo skleroterapia. Cena operácie kŕčových žíl závisí najmä od toho ako rozsiahly je váš problém. O cene taktiež rozhoduje to, či sa necháte perovať na súkromnej alebo v štátnej klinike.
Tak hýbať alebo nehýbať?
V minulosti prevládal názor, že človek s týmto ochorením nesmie na šport a pohyb ani len pomyslieť. Liečba spočívala v nosení kompresných pančúch a ležaní. Niektorí pacienti,,s pokročilejším štádiom ochorenia, neraz ležali v nemocnici s obviazanými a zdvihnutými nohami. Neskôr sa však prišlo na to, že práve pohyb dokáže kŕčové žily nie len zastaviť, ale dokonca zlepšiť ich stav. Čo z toho pre vás vyplýva? Ak trpíte žilami, musíte sa bezpodmienečne hýbať.
Nie je pohyb ako pohyb
Niektoré športy sú pri tomto ochorení vyslovene ideálne, iné zas absolútne nevhodné. Vo všeobecnosti platí, že všetky pohybové aktivity, ktoré patria medzi tie aeróbne, sú pre vás pozitívom. Naopak športy, pri ktorých je využívaná statická sila a vaše nohy sú nadmerne zaťažované, nie sú pre vás vhodné.
Úplne zakázané je napríklad dvíhanie závažia, teda posilňovanie. Turistika, chôdza na dlhé vzdialenosti, beh alebo cyklistika, taktiež nepatria k tým najlepším voľbám. Pokiaľ sú však práve tieto pohybové aktivity, tie vaše NAJ, nemusíte s nimi prestať. V rámci cyklistiky vám vie nesmierne pomôcť E- BIKE. Ten vás totiž ušetrí pred nadmernou záťažou dolných končatín.